Csak felfelé
Az emelkedő grafikon mint propagandaeszköz a Rákosi-korszakban
Bátorfy Attila
„Ki-ki lássa, hallja képben, szövegben:
Most lehet már tervünk útja töretlen
Mióta a spekuláns van letörve,
Grafikonon felfelé tör a görbe.”
K. Tóth Lenke: Vidám vásár, 1952
A tanulmány eredetileg: In Bátorfy Attila, Hermann Veronika, Vécsey Virág (szerk.): 60 szigorú. Tanulmányok Hammer Ferenc hatvanadik születésnapjára. Budapest: ELTE MMI. 2023. pp. 15–40.
Bevezetés
Ha a vizuális antropológia egyik népszerű kutatási módszertanával kezdjük a vizsgálódásunkat, tehát beütjük a Google képkeresőjébe, hogy graph, vagy grafikon, akkor a többnyire stockfotókból álló találatok jelentős része egy balról-jobbra átlóban felfelé ívelő vonal (sokszor kis nyilacskával még az iránya is ki van hangsúlyozva, nehogy félreértés essék), vagy lépcsőzetesen növekvő oszlopdiagram lesz. A közgazdasági zsargonban az ilyen felfelé ívelő grafikonok egy részét találóan hokiütőnek (hockey stick graph) nevezik. Tehát a grafikon sematikus képe eleve egy növekvő/emelkedő vonal vagy oszlopdiagram, már ha profilból látjuk az ábrát és nem szemből. Eme megfigyelés és tapasztalat nem ad ugyan választ arra a kérdésre, hogy miért ez lett a grafikon elsőre logikusnak tűnő sematikus képe, ugyanakkor megengedi számunkra azt a következtetést, hogy a grafikon és a növekedés/emelkedés fogalma mintha eleve egymástól elválaszthatatlanok lennének. Sejthető, hogy a növekedés önmagában, és a grafikonnal párosítása is valami pozitívat jelentene, ám ez azért mégsem magától értetődő. Ha szépen növekszik a gyerek, a bankszámlán a pénz, a terhes nő hasa, emelkedik a rúdugró és a fordulatszám, az kétségtelenül pozitív. Ám ha a férfi hasa vagy a munkanélküliség nő, az államháztartási hiány és a hajó tatja meredeken emelkedik, a szabadrúgás pedig egyenletesen felfelé ível, az már nem olyan jó.
Ha van olyan, az adatok grafikus ábrázolásokhoz köthető jelenség, amely hidat képezhet a grammatológia és a diagrammatológia, a szó és a kép, sőt, a pictura és a poesis között, akkor az a Rákosi-korszak emelkedő grafikonja. A második világháború utáni kommunista tervgazdaság emelkedő grafikonja, mint mantra egyszerre buzdítás, cáfolat a károgóknak, felszólítás és fenyegetés, még képi reprezentáció sem kell ahhoz, hogy az ember megértse, mi a föladata. Így a gyárakban, üzemekben, tablókon, filmhíradókban, reprezentatív keménytáblás öndícséretben vagy éppen silány minőségű brosúrákban, utcai plakátokon vagy a sajtóban megjelenő emelkedő grafikon elmenne már pusztán nyomatékosításnak is. A képnek olyan operativitása ez a vizuális retorika értelmében, amely után Sybille Krämer is elégedetten bólogatna.
A statisztikák politikai és ideológiai abuzálásának története jól feldolgozott (Alonso és Starr 1987, Best 2001, Prevost és Beaud 2012, Marschant-Shapiro 2015), ahogy annak története is ismert, hogy az ideológiai alapú, szigorúan a rációra és kalkulációkra épülő államszervezés és gazdasági tervezés hogyan képes katasztrófákat, mint például élelmiszerhiányt, éhínséget előidézni (Scott 1998). A statisztikai ábrázolások perzuazív-didaktikus tulajdonságából következik, hogy az ideológia és a politika gyakran és szívesen használja őket ancillaként. Erre is többen rámutattak már korábban (Latour 1986, Chizlett 1992, Buck-Morrs 1995, Dick 2014, Schmidt-Burkhardt 2017: 131–210, Cairo 2019, Bonhomme 2020). A növekedést, emelkedést, mint metaforát és diszkurzív-retorikai fordulatot általában a kapitalizmus vívmányának tartják (White 2003), ahogy az adatok grafikus ábrázolását Susan Buck-Morrs (1995), és részben Sybille Krämer (2022) is a kapitalizmus ideológiájának és hegemonikus törekvésének szimbólumaként írják le. Ezzel szemben Clive Chizlett (1992), Astrit Schmidt-Burkhardt (2017: 131–210) és Max Bonhomme (2020) a statisztikai ábrákat a baloldali-kommunista vizuális propaganda jellegzetes eszközeként azonosítják. Propagandisztikus használata szerint a grafikon kerülhet főszerepbe, lehet valakinek vagy valaminek az attribútuma, és lehet alapanyag is.
A második világháború utáni hazai statisztikai szolgálat 1949-ben „erőszakos generációváltáson” (Nádudvari 1998: 157) ment át, egy-két kivételtől eltekintve a nyilvános adatközlés és jelentéskészítés megszűnt. Vukovich György, a KSH 1990 és 1995 közötti elnökének értékelése szerint az 1949 és 1956 közötti időszak a hazai statisztikai szolgálat legsötétebb időszaka volt (Vukovich 1999: 467). Ez az időszak nagyjából lefedi az első hároméves terv (1947–1949) és az első ötéves terv (1950–1954) időszakát. Ha a nyelvhasználat népszerű kutatási módszertanával folytatjuk a vizsgálódásunkat, tehát beírjuk az Arcanum keresőjébe, hogy „növekvő”, „emelkedő”, „felfelé ívelő” grafikon, akkor a találatok időbeli eloszlását szemléltető kis analitikai grafikon az 1940-es évektől kezdve maga is növekvő találati arányt mutat, és tetőpontját pontosan a tanulmányunkban kijelölt időintervallumban éri el.
A vizuális propaganda működése
Tom Bryder szerint (2008) a vizuális propaganda is Murray Edelman politikai spektákulumának (1988) hármas szerepkiosztására épül. Így lesz a vizuális propaganda egyik főszereplője maga a megoldandó társadalmi vagy politikai probléma, a másik főszereplője az ellenség, vagy a fenyegető veszély, a harmadik pedig a megoldást kínáló vezető. A probléma a vizuális propagandában nyilván nem a fehér ingen a pörköltszaft, hanem valami, ami veszélyes, ami félelmet gerjeszt. Az ellenség az, aki ezt a veszélyt előidézi, promotálja, finanszírozza. A vezető pedig az a szereplő, akinek megvan a képessége, akaratereje, hogy az ellenség által előidézett veszélyt elhárítsa, továbbá a sok szenvedés ellenére a reményt is megtestesítse. Ezen kívül a vizuális propagandának is egyszerűnek, triviálisnak kell lennie, világosan el kell választania a minket az őktől, könnyen megjegyezhető címkéket kell találnia az ellenségre. A vizuális propagandának továbbá vizuális kondenzációs szimbólumra van szüksége, amely textuálisan, retorikailag is működőképes. Fontos kritérium továbbá, hogy ez a szimbólum valamennyire elébe menjen a megcélozni akart közönség elvárásainak (Bryder 2008: 103–105).
Az emelkedő grafikon propagandájában a probléma a második világháborúban lerombolt Magyarország, az összeomló gazdasági-termelési teljesítmény, valamint a társadalmi mutatók (halálozás, születésszám, kereset, munkanélküliség, stb.) ezzel összefüggő szomorú állapota. Az ellenség azonban csak kisebb részben az ezt előidéző fasiszta-reakciós erő, sokkal inkább az imperialista nyugat. A megoldást hozó, vagy a remény sugarát felmutató vezető pedig érdekes módon nem maga Rákosi, vagy esetleg a gazdaságért felelős Gerő Ernő pénzügy- majd államminiszter, hanem a nép, vagy a népet megtestesítő munkás és paraszt. Értelemszerűen a kondenzációs szimbólum pedig az emelkedő grafikon. Az emelkedő grafikon fő tulajdonsága nem a statisztikai adat ábrázolása, hanem maga az emelkedés. Teljesen mindegy, hogy az emelkedő grafikon mögött valós, hamisított vagy fiktív adat van, ez aligha érdekel bárkit is. Az emelkedő grafikon jel, ikon, szimbólum, és nem statisztikai ábrázolás.
A szovjet-bolsevik elmélet a vizualitásnak a kezdetektől fogva központi agitációs, egyben mobilizációs szerepet szánt, de kevesebb szó esik arról, hogy megalapozott, emellett eredeti, invenciózus és kreatív is volt (Kenez 1985). Huhák Heléna meggyőzően érvel amellett, hogy a Rákosi-korszak az emberi térhasználat tudománya szerint alakította át az emberek által használt köztereket és részben a magántereket a vizuális propaganda számára (Huhák 2015), amely elől nem nagyon volt menekülési lehetőség. Huhák a Rákosi-korszak jellegzetes és jellemző vizuális artefaktumának a faliújságot választja, amely egyszerre újság, plakát és röpcédula, és amelyen időnként amúgy grafikonok jelennek meg.
Az emelkedő grafikon mint retorikai fordulat
Nagy a kísértés, hogy az ember mindenféle kommentár és összekötőszöveg nélkül csak magukat a szemelvényeket, idézeteket, képeket és filmhíradós képkivágásokat tegye be egymás után, mivel sok mással ellentétben ezek önmagukért beszélnek. Egyik-másik bornírtsága már annyira megkapó, hogy az ember szinte elkezdi sajnálni azt, aki leírta vagy megrajzolta őket. Viszont a szövegek mély és értő olvasása segít bennünket különválasztani a retorikai szándékokat, célokat, diskurzusokat.
Az emelkedő grafikon metaforája rendkívül sok kontextusban jelenik meg. A legtöbbször valamilyen termelési riportfélében bukkan fel, ugyanakkor a használata egyes esetekben valóban a sikert, bizakodást, reményt jelenti, az üdvtörténet epitheton ornansa, máskor viszont dörgedelemként, sőt, fenyegetésként lebeg a munkásember feje felett, esetleg a károgóknak szóló dacos üzenetként szól. Miképpen történt ez a Szabad Szó 1948. április 27-én megjelent vezércikkében (Szabad Szó 1948/97: 1), amelyet a parasztpárti kollaboráns Erdei Ferenc jegyzett. Az Eredményről eredményre című cikk arról szól, hogy a reakciós erők mit össze nem hordtak arról, hogy az államosítás miért nem fog működni, hogyan hangolták a politikailag tájékozatlan tömegeket az államosítás ellen, és hogyan harcoltak az árak drágításáért. Majd Erdei az államosítás eredményeinek sorolása közben előveszi a statisztikai adatoknál is beszédesebb érvet, az emelkedő grafikont.
„A reakció újra előszedte rozsdás, kicsorbult érveit, hogy bizonygassa: a tulajdonosok szakértelme nélkül katasztrófa vár a termelésre. Azóta alig telt el néhány hét, s máris semmivé foszlottak ezek az érvek s az üzemek falain emelkedő grafikonok adják meg a csattanó választ az átlátszó sopánkodásra!”
Máskor az emelkedő grafikon maga a béke. A Népszava rövid cikke 1950. szeptember 26-án a „Megvédjük a békét”-mozgalom Országos Tanácsának november elejére összehívott londoni békekongresszusát vezeti be. Az apologetika a békéért dolgozó kisemberről, értelmiségiről, munkásról és parasztról szól, aki a haza szolgálatában hajlandó a békét megvédeni, miközben az imperialista fenevad a háború kirobbantására, „asszonyok és gyermekek lemészárlására” törekszik, de szerencsére százmilliók követik már a Szovjetunió békepolitikáját. Hogy a magyar dolgozó hogyan védheti elsősorban a békét, arról nem hagy kétséget a cikk szerzője, bár a cikkben mindenféle kontextus nélkül kerül elő a feltartott mutatóujjú finom nyomatékosítás.
„De a magyar dolgozók tudják, hogy a békét akkor védik meg hatékonyan, hogyha tettekkel védik meg. A termelés emelkedő grafikonja egyben a békeakarat grafikonja is. A norma túlteljesítése, a terv idő előtti teljesítése, az ötéves terv sikeres végrehajtása, mindez állásfoglalás a béke mellett.”
Majdnem egy évtizeddel később az apartheid sújtotta Dél-Afrika statisztikáit elemzi a Népszava cikkírója, azon belül is a büntetésként kirótt botütések számát, amelyből 1958-ban a hivatalos adatok alapján 93775-öt osztottak ki az elítélt feketéknek (Népszava 1959/87: 5). A szerző végül a felvezetés fényében nem is olyan meglepő összehasonlítást tesz konklúzióként:
„Különös dolog a statisztika. Nálunk és a többi szocialista országban a termelés növekvő grafikonját, az emelkedő jólét derűs adatait tartják számon. A Délafrikai Unióban a botütéseket.”
A parasztokkal, hivatalnokokkal, munkásemberekkel benépesített riportok jellegzetes mozdulatsora, mintegy dramaturgiai csúcspontként, az aurával rendelkező emelkedő grafikonra való büszke, mámoros nézés. A Népszava 1952. augusztus 19-én megjelent riportjában (Népszava 1952/194: 2) az Óbudai Hajógyár alkotmány-kiállításán járunk, a miliőt mázolók, darukezelők, minőségellenőrök népesítik be, továbbá fényképek és tablók. Az összehasonlítási bázisév 1945, az egyik grafikonról a tudósító szerint megtudjuk, hogy a hajógyárban hatszor több nő dolgozik, mint a második világháború végén. Bepillantást nyerünk Kecskés Lídiáék lakásába is: a falon fényképek, az asztalon csipkés terítő, rajta váza, benne sárga mezei virág. Megtudjuk, hogy a fiatal munkásasszony Kecskésné évtizedek (sic!) óta ilyen lakásról álmodozott, korábban a tej és a fűszer kifizetése után egy fillérjük sem maradt, ki is lakoltatták őket. A riport másik főszereplője Buzás Sándor főművezető hajókovács, aki sokat mesélhetne arról, hogy régen miképpen törődtek a munkások bérével, és mesél is például a goromba Schulzer (Frigyes) igazgatóról, aki nem köszönt vissza a munkásoknak, továbbá utódjáról, Lévairól (Gyula, mérnök, igazgatóhelyettes), aki „kutya” egy ember volt. Ezzel a felvezetéssel jutunk a dramaturgiai csúcspontig, a nézésig:
„Búzás Sándor pillantása a kiállítási táblára téved. — Persze, ma egészen máskép van minden. — Fejével a meredeken emelkedő grafikonokra int. Odavillan a többi szeme is. Büszkén, dicsekedve beszélgetnek tovább új üzemeikről, az új gépekről, a zenekarról, a könyvtárról és az óvodáról. A schulzereket, lévaikat félresöpörték az útból. Ma a Búzásoké, a Kecskés Lídiáké az élet.”
A probléma és egyben az ellenség természetesen a régi világot jelentő Schulzer Frigyes, aki még a húszas években volt hajógyári igazgató, majd a harmincas évekből Lévai Gyula. Kapóra jön Schulzer nevének imperialista, Lévai arisztokratikusan csengő neve is. A vezető pedig most már az agrárnevű Buzás Sándor és a haszonállatnevű Kecskés Lívia, a nép egyszerű munkásai.
A termelési riportok között külön kategóriát képeznek a munkás-paraszti lét idilljét pántlikával megfestő kis tudósítások. A kevés névvel jegyzett tudósítás egyik szép példája Gombó Pál Vígan zeng a vándorzászló a Kistext fonó- és szövőgépein című cikke a Szabad Nép 1948 május 27-i számából (Szabad Nép 1948/120: 9). A szerző a pestszentlőrinci Kis Fészek vendéglőben a tulajdonos és a pincér között lezajló rövid párbeszéddel indít, amely arról szól, hogy ki fizeti a huszonöt munkásból álló csoport vacsoráját. A tulajdonos végül vállát rándítva arra jut, hogy majd az fizeti, aki hátrább áll a munkaversenyben. És ez így is történik, mivel a Kistextnél Tóth István és Bratis Ferenc munkacsoportjai megállapodtak abban, hogy összemérik termelési erejüket, és a vesztes fizet majd. A vesztes végül Tóth István munkacsoportja lett, ám nem akármilyen vesztes: a direktíva 115 százalékos túlteljesítésével maradt alul Bratis Ferenc munkacsoportjával szemben. A tudósításból megtudjuk, hogy a Kistextnél tucatnyi ilyen belső verseny van még, amely egy igazi ereklyéért megy: a vándorzászlóért. A vándorzászló most Csíki Béláné gépe fölött piroslik, és aki háromszor nyeri meg a versenyt, az a végén a zászló selyem mását végleg hazaviheti. A munkaversenyre buzdító ötletes táblácskák az üzem minden termében és szegletében ott vannak. Ezután számos adatot olvashatunk az üzem termelékenységének növekedéséről, továbbá a szövőgépek kétoldalas orsórendszerről való átállásáról a háromoldalas orsórendszerre. Gombó azonban ezzel csak késlelteti a cikk valódi, már-már oltárba foglalt főszereplőjének színre lépését, ugyanis:
„Mindezeket az adatokat pedig, szépen emelkedő grafikonokon bárki megszemlélheti a Kistext bejáratánál, abban a szép új nemzetiszínűre festett faépítményben, amely a munkaverseny híreit és statisztikáját közli és őt áll a régi, kicsi szekrény mellett, amely immár nem elegendő erre a célra.”
A versenyek versenyét természetesen a versenykiállítások jelentették, a Szabad Szó jóvoltából ezúttal az 1948 augusztus végén rendezett háromnapos Pestmegyei Terv- és Versenykiállításon járunk, amelyen 247 község 211 ezer versenyzője vett részt (Szabad Szó 1948/198: 8). Átmeneti időszakról van szó, amelynek jele a szerző indignálódottsága: sajnos a rendezést a romantikus gyöngyös-bokrétás parasztszemlélet vezette, amely – nem is szólva a kísérőzenéről! – semmiképpen nem illett egy magára talált, öntudatosodó nép felszabadult bizakodásához. Ám ennél is lényegesebb, hogy az emelkedő grafikonnak ebben a miliőben is fontos szerep jut.
„A 60-80 kilós főzőtökök, a három méternél magasabb kukoricaszárak, szépen csomagolt, gyönyörű almák, őszibarackok, szőlők, zöldségfélék az emelkedő grafikonok társaságában csak bizakodással nézhetünk a jövőbe.”
Ám nem csupán a munkás-paraszti szcenáriók fontos eleme az emelkedő grafikon, hanem a hivataloké is. A Népszavából (Népszava 1948/159: 2) értesülünk a Hitelbank és a pénzügyminisztérium közötti perpatvarról, azon belül is a letépett versenytábla ügyéről. A helyszíni riport a Hitelbank és a pénzügyminisztérium névtelen hivatalnokainak kiabálásával indul, majd gyorsan ki is derül, mi okozza a feszültséget. A szerző felfedi, hogy a pénzügyminisztérium munkatársai letépték a „ver-seny-táb-lát” – írja dühöngve, amely tett nem csupán a hitelbanki hivatalnokokat háborította fel, hanem a liftest és a portást is. Így folytatódik a riport:
„A lépcsőfordulónál volt kiragasztva a Hitelbank munkaversenytáblája. Már a földszintről láthatta az ember az emelkedő grafikont. S hogy elkanyarodott a lépcsőn, csak visszafordult, gyönyörködött még egy kicsit: no lám, mi hitelbankiak…”
A hitelbankiak identitásképző emelkedő grafikonjának letépésére nincsen magyarázat, de az esetről jegyzőkönyv is készül. A riport versenytábláról szóló része azzal zárul, hogy „jó időbe kerül, amíg a döbbenet, méltatlankodás és jogos felháborodás indulat szavai közül kibontakozik a tényállás.”
Különös, hogy noha 1948 óta az emelkedő grafikon az ország sikerességének szimbóluma volt, 1952-ben a Magyar Dolgozók Pártjának Központi Vezetőségének országos aktíva-értekezletén Gerő Ernő mélyen őszinte beszédében az újra növekedő pályát állítja kívánatosnak, nem is akárhogyan: már egyenletesen emelkedő grafikonokat vár el: „1952-ben a termelésnek le-fel hullámzó görbéjét szívós, öntudatos, következetes harc útján, helyes szervezés és vezetés útján, jó felvilágosító tömegmunka segítségével is egyetlen egyenletesen emelkedő vonallal kell helyettesítenünk” (Új Világ 1952/9: 3). Gerő beszéde, és ezen belül is a tulajdonképpen teljesen irreális, egyenes vonalra vonatkozó direktívája annyira fontos volt, hogy egészében közölte a teljes korabeli magyar sajtó.
Az emelkedő grafikon mint kép
A szó és a kép viszonyát akkor tudjuk megvilágítani a legjobban, ha a fentebbi textuális példákhoz hozzárendeljük az emelkedő grafikon képét. Az emelkedő grafikonokat ábrázoló képek a korabeli nyomtatott sajtóban – egy különös kivételtől eltekintve – ritkán jelennek meg, ugyanakkor a filmhíradók, kiállítások, reprezentatív és silány minőségű propagandakiadványok állandó kelléke.
Elemzésünket a filmhíradók emelkedő grafikonjaival kezdjük. A mozgókép lehetőséget kínált arra, hogy a növekedést-emelkedést dinamikus mozgásában is ábrázolja. Noha a legtöbbször csak statikus, sematikus vonalakat és oszlopokat látunk, több esetben törekedtek arra, hogy a vonalak és az oszlopok reálisnak tűnő útvonalat vagy lépcsőzetet rajzoljanak ki (1–3. kép). Ettől függetlenül a vonalak csak megtörnek, a növekedés folyamatos, de nem egyenletes ütemű. Csökkenni kizárólag az árak csökkennek, és Amerikában a munkabérek. A kondenzációs szimbolika egyik csúcsa a Pióker Ignác befejezte 5 éves tervét című etüdben található meg, amely az Egyesült Izzók Kossuth-díjas sztahanovistájáról szól, aki 1954 decembere helyett már 1951. november 30-án teljesítette az ötéves terv rá vonatkozó, ráadásul selejtmentes penzumát, és már a második ötéves tervén dolgozik. Pióker teljesítményének ábrázolását nem bonyolítják túl a rövid riportban. Egy egyszerű idősoros ábrán egy egyenletesen növekvő egyenes mutatja, hogy az eredeti terv szerint a tervezett mennyiséget mikorra kellett volna szállítania Piókernek, és egy másik egyenletesen, de meredekebben növekvő egyenes mutatja, hogy mikorra teljesítette (4. kép).
A három- és az ötéves tervek eredményeit, Magyarország és a Szovjetunió gazdasági és társadalmi teljesítményét összegző, különféle jubileumokra és váltakozó minőségben kiadott hivatalos kiadványok szintén nem fukarkodtak az emelkedő grafikonok felvonultatásával. A reprezentatívnak szánt, általában kemény táblás kötésben és színes nyomással megjelent könyvek grafikonjai gyakran egészültek ki valamilyen rajzolt figurális, illusztratív háttérrel, amellyel a készítők az anyag fontosságát és minőségét kívánták kihangsúlyozni (5–8. kép). A populárisabb kiadványokban, fűzött füzetekben, brosúrákban az ábrázolások fekete-fehérek voltak, kísérő-magyarázó illusztrációk nélkül. Érdekes, hogy noha a szöveges propagandából az emelkedő grafikon, mint szókép az ötvenes évek közepétől kikopik, addig maguk a grafikonok megmaradnak a kiadványokban.
Az emelkedő grafikon mint vicc
Noha a nyomtatott napi- és magazinsajtóból a második világháború után szinte teljesen eltűnnek a grafikus ábrázolások, volt egy lap, amelyben viszont elképesztő mennyiségű grafikont lehetett látni. Ez a Ludas Matyi élclap volt. A Ludas Matyi a Rákosi-korszakban betöltött funkciójáról, ellentmondásos szerepéről többen is írtak már (Kresalek 1985, Takács 2003, Tóth 2018), ahogy a felmutatott ellenségképeket is többen elemezték (Demeter 2011, 2013, Tamás 2017: 292–315). A Rákosi-korszak a humornak, ezen belül is a karikatúrának és különsen a Ludas Matyinak központi szerepet szánt. Ahogy Takács Róbert fogalmaz, „a karikatúrának tehát az 1950-es évek Magyarországán politikusnak és harcosan időszerűnek kellett lennie, el kellett fordulnia a „polgári” karikatúra rajzos vicc-jellegű „öncélúságától”, hogy a szocializmus építésének és az ellenség leleplezésének eszközévé váljon” (Takács 2003: 45–46). Ahogy azonban több szerző is rámutat, noha a Ludas Matyit de facto kézi irányítású propagandalapként kezelte a Rákosi-rendszer, a pártvezetés szerint mégsem volt képes teljes körűen ellátni az agitációs feladatait, soknak és feleslegesnek tartották az apolitikus humort, és úgy vélték, hogy a lap szándékosan szabotálja a pártvezetés elvárásait. Feszültségforrás volt, hogy a szerkesztőség pont a legnagyobb humorforrásokkal, a párttal és a kommunizmussal nem viccelődhetett. A Magyar Dolgozók Pártjának Agitációs és Propaganda Osztálya rendszeresen monitorozta a lapot, és, ahogy Takács forráselemzéséből megtudható, még 1956-ban is olyan problémák merültek fel a lappal, minthogy elsősorban a hibákkal foglalkozik, miközben a szatírának szeretnie kellene a szocializmus vívmányait, nem lehet ellenzéki és nem gúnyolódhat az elért nagyszerű eredményeken (i.m.: 49). Takács az átfogó tanulmányában részletesen elemzi a lap tartalmát, témáit, jellegzetes és visszatérő figuráit, de még a karikatúrák stílusait is. Én a szereplők közé most beemelem a grafikont.
A Ludas Matyi 1948 és 1960 közötti számaiban hatvankét alkalommal találunk, többségében emelkedő termelési grafikont a karikatúrákon, minden esetben főszerepben. Számuk 1949 és 1953 között tetőzik, de 1953 után is népszerű téma maradt. Stílusuk változatos, grafikai színvonaluk sok esetben kiemelkedő. Ez nem meglepő, mivel a Ludas Matyiba a korszak kiemelkedő grafikusai is dolgoztak. A grafikonkarikatúrák a Kresalek Gábor (1985) és Takács Róbert (2003) által már megállapított gazdasági-társadalmi tematikákat figurázzák ki. Ellenségképei az imperialisták, a kapitalisták, a kulákok, a szabotőrök, a bércsalók és a lumpenek. Több kifejezetten ötletes és mai fejjel is humorosnak mondható ábrázolás is akad közöttük. Számos karikatúra azonban blődsége, vagy lapos didaktikussága miatt egyben a propaganda karikatúrájává is válik. Nehéz eldönteni, hogy ezeknél a grafikusi szándék a veled vagy a rajtad nevettetés volt-e.
Az imperialistákon és a kapitalistákon való élcelődés a hagyományos pókhasú, szivarozó, cilinderes-monoklis figurákat vonultatja fel. A vicc tárgya általában az emelkedő grafikon, de ezekben az esetekben a statisztikák a csődök, a megélhetési költségek, a sztrájkok növekvő számát mutatják (9–11. kép). A grafikonkarikatúrák másik jellegzetes csoportja a gyárak, üzemek termelési sikerét vagy kudarcát karikírozzák ki, számos közülük akár még bátor önreflexiónak is mondható. Ezeken belül külön csoportot képeznek a „munkaverseny karikatúrák” (vö: Fülöp 2017), vagyis a bércsalókról, selejtet előállító munkásokról és a nem kellőképpen szorgos hazaárulókról szóló házmesteresen fenyegető-leleplező rajzok (12–13. kép). Végül pedig vannak a grafikonról, mint magáról a jelenségről szóló karikatúrák, melynek legszebb, egyben a tanulmányt is keretező példája az emelkedő grafikonok számának emelkedését bemutató grafikon (14. kép).
Felhasznált irodalom
- Alonso, William – Paul Starr 1987: The Politics of Numbers. New York: Russel Sage Foundation
- Best, Joel 2001: Damned Lies and Statistics. Untangling Numbers from the Media, Politicians, and Activists. Los Angeles: University of California Press
- Bonhomme, Max 2020: Visualiser la crise: photomontage et statistique graphique. La promotion visuelle du socialisme et de la planification dans les années 1930. Image & Narrative, Leuven: Instituut voor Culturele Studies, 2018, 19 (4), 54–67.
- Bryder, Tom 2008: Conceptual Elements for the Theory of Visual Political Propaganda. Psicología Política No. 37, 2008. 101–117.
- Buck-Morss, Susan 1995: Envisioning Capital: Political Economy on Display. Critical Inquiry. Vol. 21, No. 2 (Winter, 1995). 434–467.
- Cairo, Alberto 2019: How Charts Lie. New York, London: W.W. Norton.
- Chizlett, Clive 1992: Damned Lies and Statistics. Otto Neurath and Soviet Propaganda in the 1930s. Visible Language Vol. 26 No. 3. (Summer 1992). 298–321.
- Demeter Zsuzsanna 2011: Ludas Miki és társai. Ellenségkép a Ludas Matyi karikatúráinak tükrében, 1945-1947. In: Gecsényi Lajos – Izsák Lajos (szerk.): Magyar történettudomány az ezredfordulón. Glatz Ferenc 70. születésnapjára. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó. 165–176.
- Demeter Zsuzsanna 2013: Vicclapok világképe, 1945–1950. In: Feitl István (szerk.) Nyitott/zárt Magyarország. Politikai és kulturális orientáció, 1914–1949. Budapest: Napvilág. 340–353.
- Dick, Murray 2015: Just Fancy That: An Analysis of Infographic Propaganda in the Daily Express. 1956–1959. Journalism Studies 16(2). 152–174.
- Edelman, Murray 1988: Contructing the Political Spectacle. Chicago: University of Chicago Press
- Fülöp Márton 2017: A szocialista munkaverseny a vicclapok tükrében In: Csiszárik-Kocsir Ágnes (szerk.) Vállalkozásfejlesztés a XXI. században. Budapest: Óbudai Egyetem, Keleti Károly Gazdasági Kar (2017). 154–180.
- Huhák Heléna 2015: „Mutasd a faliújságodat – megmondom, ki vagy!” Vizuális meggyőzés a Rákosi-korszakban. Médiakutató Vol. XVI. No. 3. 2015 ősz. 7–20.
- Kenez, Peter 1985: The Birth of the Propaganda State. Soviet Methods of Mass Mobilization, 1917–1929. Cambridge: Cambridge University Press
- Krämer, Sybille 2022: Operatív képiség. A „grammatológiától” a „diagrammatológiáig”? A megismerő „látásról”. In Helikon Diagrammatológia, szerkesztette Szemes Botond Vol. LXVIII No. 2 (2022). 277–308. Eredetileg: Operative Bildlichkeit. Von der Grammatologie zu einer „Diagrammatologie”? Reflexionen über erkennendes Sehen”, In Martina Heßler and Dieter Mersch (eds.): Logik des Bildlichen. Zur Kritik der ikonischen Vernunft. Bielefeld: Transcript, 2009. 94–123.
- Kresalek Gábor 1985: Humor és politikum. A Ludas Matyi 1948-as és 1953-as évfolyamainak elemzése. Budapest Főváros Levéltárának Közleményei ’84. 265–291.
- Latour, Bruno 1986: Visualization and Cognition: Thinking with Eyes and Hands. Knowledge and Society: Studies in the Sociology of Culture Past and Present, eds. Henrika Kuklick and Elizabeth Long No. 6 (1986). 1–40.
- Marchant-Shapiro, Theresa 2015: The Political Use of Numbers. Lies and Statistics. In Theresa Marchant-Shapiro: Statistics for Political Analysis. Understanding the Numbers. London: Sage. 1–17.
- Nádudvari Zoltán 1998: A magyar statisztikai szolgálat átalakulása a második világháborút követően (1945–1967). In Dányi Dezső – Nyitrai Ferencné (szerk.): Tanulmányok a magyar statisztikai szolgálat történetéből. Budapest: KSH, 1998. 151–218.
- Prevost, Jean-Guy – Jean-Pierre Beaud 2012: Statistics, Public Debate and the State 1800–1945. A Social, Political and Intellectual History of Numbers. London: Routledge
- Schmidt-Burkhardt, Astrit 2017: Die Kunst der Diagrammatik. Perspektiven eines neuen bildwissenschaftlischen Paradigmas. Bielefeld: Transcript Verlag.
- Takács Róbert 2003: Nevelni és felkelteni a gyűlöletet. A Ludas Matyi karikatúrái az 1950-es években. Médiakutató 2003 tavasz. 45–60.
- Tamás Ágnes 2017: Propagandakarikatúrák ellenségképei Szarajevótól Párizsig. Budapest: Kalligram
- Tóth Judit 2018: Ludas Matyi a frontvonalban. Karikatúrákkal a kollektivizálás sikeréért. Rubicon 2019. szeptember. 54–65.
- Vukovich György 1999: Tanulmányok a magyar statisztikai szolgálat történetéből. Szerkesztette dr. Dányi Dezső és dr. Nyitrai Ferencné. Statisztikai Szemle Vol. 77. No. 6 (1999. június). 466–468.